نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

بررسی تاثیر نسبت طول به قطر(L/D) الیاف پلی پروپیلن بر کارایی و خواص مکانیکی بتن خودتراکم سبک حاوی سبکدانه های معدنی پومیس

” بررسی تاثیر نسبت طول به قطر(L/D) الیاف پلی پروپیلن بر کارایی و خواص مکانیکی بتن خودتراکم سبک حاوی سبکدانه های معدنی پومیس ” در مقاله زیر:

ادامهٔ «بررسی تاثیر نسبت طول به قطر(L/D) الیاف پلی پروپیلن بر کارایی و خواص مکانیکی بتن خودتراکم سبک حاوی سبکدانه های معدنی پومیس»
نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

تقویت دال بتنی با استفاده از الیاف کامپوزیت کربن

چکیده

امروزه به علت توامل متعدد مانند تغییر آیین‌نامه‌های بارگذاری، تغییر کاربری، آسیب‌دیدگی و یا عدم اجرای مناسب نیاز به ارزیابی، بازنگری و طراحی مجدد سازه‌های موجود وجود دارد. تا در صورت لزوم تقویت شوند. در این راستا، مقاوم‌سازی دال‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است مخصوصاً زمانی که سازه دچار آسیب‌دیدگی می‌شود لزوم مقاوم‌سازی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. لذا در این پژوهش تأثیر ورق‌های CFRP بر روی میزان باربری و نیز تغییر مکان 6 دال بتنی به ابعاد 1000*200*30 میلی‌متر مورد بررسی قرار گرفته است. با بررسی نتایج آزمایشگاهی مشاهده گردید تقویت دال‌های مورد نظر با الیاف CFRP تأثیر چشمگیری در مقاومت خمشی آن‌ها داشته به طوری که تقویت دال‌ها با یک و دو لایه کربن سراسری در وجه تحتانی دال به ترتیب 850% و 891% نسبت به نمونه شاهد (بدون تقویت با CFRP) افزایش مقاومت داشته است. سپس تقویت دال‌های مورد نظر با بالا آمدگی ورق‌های تقویتی CFRP در یک لایه، دولایه و سه لایه مورد بررسی قرار گرفته و مشاهده شد در این حالت مقاومت نهایی دال‌ها نسبت به نمونه شاهد به ترتیب 1180%، 1526%، 2008% افزایش مقاومت داشته است.

ادامهٔ «تقویت دال بتنی با استفاده از الیاف کامپوزیت کربن»
نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

تفسیر تفاوت سختی و مقاومت به همراه بررسی عوامل موثر در افزایش سختی و مقاومت سازه

سختی (Stiffness) چیست؟

سختی (stiffness)، سفتی، صلبیت، شقی یا صلابت که بعضاً به‌ اشتباه استحکام نیز نامیده می‌شود، به معنای میزان مقاومت یک جسم در برابر تغییرشکل است. به بیان دیگر سختی عبارت است از معکوس میزان تغییر شکل یک جسم هنگامی‌که یک واحد نیرو (نیروی وارده می‌تواند فشاری، کششی، خمشی، برشی یا پیچشی باشد) به آن اعمال گردد.

ادامهٔ «تفسیر تفاوت سختی و مقاومت به همراه بررسی عوامل موثر در افزایش سختی و مقاومت سازه»
نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

ارزیابی چسبندگی رزین‌های اپوکسی و خمیرهای قلیا فعال با پایه سرباره به عنوان ماده تعمیراتی به کمک آزمون برش مایل

در مقاله زیر ” ارزیابی چسبندگی رزین‌های اپوکسی و خمیرهای قلیا فعال با پایه سرباره به عنوان ماده تعمیراتی به کمک آزمون برش مایل ” بررسی شده است. در زیر می‌توانید چکیده و نتیجه نهایی تحقیق را مشاهده کنید. همچنین جهت دانلود مقاله کامل و نحوه آزمایشات به انتهای مطلب مراجعه فرمائید.

ادامهٔ «ارزیابی چسبندگی رزین‌های اپوکسی و خمیرهای قلیا فعال با پایه سرباره به عنوان ماده تعمیراتی به کمک آزمون برش مایل»
نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

عملیات تخریب ساختمان (3) ؛ چک لیست عملیات تخریب ساختمان

4.5 روش های تخریب نوین

1.4.5 تخریب بازیافت بتنی

در این روش آب با سرعت بسیار بالا به بتن برخورد نموده و توأمان با برخورد آب به بتن، مکش بتن تخریب‌شده نیز صورت می‌پذیرد. این روش به‌صورت تمام‌خودکار صورت می‌پذیرد. در این روش فشار ناشی از آب بیش‌تر از مقاومت بتن می‌باشد و باعث ایجاد ترک و از بین رفتن ساختار بتن می‌شود.

ازجمله مزایای این روش می‌توان به کاهش آلایندگی زیست‌محیطی، کاهش احتمالات آتش‌سوزی و … اشاره کرد.

ادامهٔ «عملیات تخریب ساختمان (3) ؛ چک لیست عملیات تخریب ساختمان»